Tudnál egy pár dolgot magadról mondani? Hogy kezdtél el jeget mászni? Mikor kezdted a jégmászást?
A nevem Will Gadd 45 éves vagyok. Kanadában az albertai Canmore-ban élek. Az apámmal kezdtem el mászni, nagyjából 15 éves korom körül. Talán egy kicsivel korábban, olyan 10 körül. Jeget 16 évesen másztam először a kanadai Sziklás Hegységben, ahol most is élek. Van két gyerekem. Úgy élek, hogy felszereléseket tervezek, mászást oktatok, siklóernyőzök, egy kicsit kajakozok, előadásokat tartok, és szponzorált atléta vagyok és igen, minden jót csinálok az életben [Nevet].
Ismered a Tiroli Deklarációt? Mit gondolsz róla?
Nem ismerem a Tiroli Deklarációt. De úgy tűnik, hogy ez egy etikai kódex, arról hogy miként viselkedjünk, és hogyan másszunk kint a hegyekben. Mindent meg kell tennünk, ami lehetséges annak érdekében, hogy lecsökkentsük a környezetre gyakorolt hatásunkat a hegyekben, akármit is csinálunk ott, legyen az síelés, mászás, vagy futás vagy bármi más. Az alapvető dolog ezzel kapcsolatban, hogy úgy hagyjuk a dolgokat, ahogy találtuk, vagy ha lehet annál jobb állapotban. Tehát lábnyomon kívül semmit ne hagyj hátra és ne vigyél magaddal csak fényképeket. Ez kanadai változata a Tiroli Deklarációnak.
Mi az ideális hőmérséklet jeget mászni a déli és az északi oldalon?
Ez attól függ, hogy a talaj keményre van fagyva vagy nem. És inkább azon múlik, hogy milyen a jég hőmérséklete, semmint a levegő hőmérsékletén. A levegő hőmérséklete nem számít annyira. Ha a talaj keményre van fagyva lehet akár plusz 5 fok is és találhatsz úgy jeget, hogy a napon mászhatsz, de ha a talaj nincs megfagyva, akkor a plusz 5 fokban a jég már lejöhet. Szóval elsősorban azt kell tudni, hogy a talaj milyen keményre van fagyva és milyen a hőmérséklet a jég belsejében. Ez a két adat sokkal fontosabb, mint a levegő hőmérséklete.
Mit javasolsz a jégcsavar ideális elhelyezéséhez?
Felsővel tanuld meg biztonságosan elhelyezni a jégcsavarokat. És mindig valahol a csípőd és a mellkasod között helyezd el, ne helyezd őket ennél magasabbra. És csak gyakorolj felsővel. Gyakorolj! Gyakorolj! Gyakorolj!
Láttam egy Black Diamond videóban, azt hiszem, amikor a Roman Candle M8-as utat másztad, hogy többnyire 13 cm-es jégcsavarokat használsz és azt olvastam valahol, hogy nem használsz energiaelnyelő hevedereket. Ha ez igaz, akkor miért így csinálod?
Szóval igen. Többnyire 13 cm-es jégcsavarokat használok, mert a menet az ami számít egy jégcsavarnál és nem a teljes hossz. A menet az ami a tartó erő 90 százalékáért felelős. És ha megnézel egy jégcsavart, akkor a menetszám egy 13 cm-es csavar esetében nagyjából ugyanaz, mint egy 21 cm-es csavar esetében. Tehát ha azok jégcsavarmenetek ugyanolyan jó jégben vannak elhelyezve, akkor az a két jégcsavar ugyanolyan erős.
Nem használok energiaelnyelő felszakadó hevedereket, hanem olyan kötelet használok, aminek alacsony a megtartási rántása. Ez pedig nem félkötelet jelent, hanem jó egész kötelet alacsony megtartási rántással. Nagyon fontos, hogy az emberek megértsék, hogy a félkötél használata nem jelent alacsony megtartási rántást. A szám alacsonyabb, de a teszt arra az esésre fele annyi súllyal történik. Szóval használj kötelet alacsony megtartási rántással és ez többnyire megfelelő lesz! Tehát az energiaelnyelők nem annyira fontosak. Energiaelnyelőket inkább technikailag nagyon nehéz sziklamászásoknál használok nagyon kicsi köztes elhelyezési lehetőségeknél. De egy jó jégcsavar nagyon erős.
És hogy biztosítod az olyan jeget, ami levegős?
Ha a jég levegős, akkor lehet fűzéseket használni, a levegős/szellős jégben a hevederek jól tartanak. De ha a jég rossz, a csavar rossz, akkor az rossz. Egy energiaelnyelő nem változtat ezen. Akkor is ki fog törni. Alkalmazz különböző taktikákat. Használj sziklán alkalmazott biztosítást. Én szinte kizárólag csak sziklamászó felszerelést használok rossz jégen. Használj fűzéseket, köss le jégcsapokat. Nagyon kreatívnak kell lenni.
Egy olyan atléta mint Te, aki folyamatosan újradefiniálja a határokat el tudja kerülni az esést jégen? Estél már eddig bármikor jégmászás során?
Már 30 éve mászom jeget és eddig még egyszer sem estem előlmászás közben. Egyszerűen csak nem csinálok ilyet. Nincs ésszerű ok arra, hogy ess. Ha nagyon eldurransz, megállsz. Lóghatsz a jégcsákányodról úgy, hogy egy expresszt akasztasz a jégcsákány aljába. Vagy akár beakaszthatod az egyik csákányt a másik aljába és annak a markolatát a beülő bekötési pontjába. Nincs ok arra, hogy ess, csak azért mert le vagy durranva. Helyezz el erős biztosítási pontokat és ne ess le!
Szóval még sosem estél?
Előlmászás során, tiszta jégmászásnál soha. Mix mászásnál persze. Amikor áthajlik és biztonságos állandóan. De jégen nem. Egyszer majd fogok, biztos vagyok benne az én időm is eljön. De túl sok balesetet láttam, még viszonylag rövid előlmászási eséssel is, sőt még felsőzéssel is. Mindig tartsd feszesen a kötelet amikor felsővel mászol, főleg akkor ha vékony kötelet használsz, aminek nagy a nyúlása, mert úgy is eltörheted a lábad. Láttam már ilyet.
Néhány mászó (mint például Beat Kammerlander) azt mondja, hogy a dry-tooling zsákutca a mászásban. Te mit gondolsz a dry-toolingról és a mix mászásról?
Mindenféle mászás zsákutca. Mi a cél? Nincs cél. Vagy szereted csinálni vagy nem. Mert minden mászás… úgy értem, hogy nem mentjük meg a világot vagy ilyesmi. Csinálunk valamit, amit szeretünk csinálni gyönyörű helyeken. És ezért azt gondolom, hogy az ötlet, hogy zsákutca, ez ugyanolyan igaz a mászás bármilyen más formájára. Zsákutca. A mászás zsákutca. De egy gyönyörű zsákutca. Nem igazán látom az értelmét ennek.
Szeretem a mix mászást, szeretem a dry-toolingot. Ha jó vagy mix mászásban, dry-toolingban jobb jégmászó válhat belőled. Ez egy jó dolog. Ha dryozol áthajló M8-at, akkor a jég kihívás lehet mint anyag, de nem igazán lesz probléma fizikailag. Szóval használd a dry-toolingot és a mix-mászást és csinálj érdekes dolgokat. A legnagyobb sikerek a hegyekben az utóbbi 10 évben a dry-tooling és a mix-mászás változásának és fejlődésének köszönhetően születtek. Nézd meg Ueli Stecket az Eigeren vagy néhány Tomaz Humar mászást vagy Steve Houset. Nagyon sok példa van, ami azt mutatja, hogy a dry-tooling megváltoztatta az alpesi mászást.
Miért utasítod el a sarkantyú használatát?
Mert megszúrhatják a feneked. [Nevet] Érted? Mert seggbe szúrhatnak! [Nevet] És az nagyon veszélyes! Használtam sarkantyúkat! Jó volt egy ideig! De alapvetően úgy éreztem, hogy ez akasztás majd lógás minden nitt után a nehéz mix utakban meredek áthajló vonalakon, ha vannak sarkantyúid akkor egész nap lóghatsz ott. Tudom, mert csináltam ezt. Ezért számomra ez nem igazán volt szabad mászás, de ez egy olyan döntés, amit mindenki magának kell, hogy meghozzon. Soha nem mondtam, hogy a sarkantyúk rosszak, csak nekem nagyon unalmas. Tudom, hogy bármit meg tudok mászni velük ezért ez számomra kevésbé érdekes. Talán jövő évben valaki majd dryozik jégcsákányok nélkül. Az is jól hangzik! Én nem… [Nevet] Ez nem vallás. Ez örömforrás. Ennek örömteli jó élménynek kell lennie!
Ha nincs jég, akkor szerinted mi a legjobb módja az edzésnek a jégmászásra?
Építs magadnak egy farostlemez edzőpanelt, mint amit mutattam [4 méter magas, 1 méteren áthajló eszköz, amin keresztbe lécek vannak elhelyezve egyenlő távolságra, úgy néz ki, mint egy campus board csak jégcsákánnyal edz rajta] és azon nagyon jól tudsz edzeni jégmászásra. Szuper erős lehetsz. Akár Budapesten is megépítheted a lakásodban és csinálhatod, hogy megerősödj!
Hogy látod a jégmászás jövőjét?
A jégmászás jövője az, hogy menj jeget mászni, menj és érezd magad jól. Ugyanaz, mint ami mindig is volt. Csak jobb felszerelésünk van, jobb ruháink, több tudásunk van a világról, arról, hogy hová menjünk jeget mászni. Ez egy jó időpont jégmászónak lenni. Csak az éghajlatváltozás problémás egy kicsit, de azon kívül jó időszak jégmászónak lenni.
Tudnál pár szót mondani nekünk a Spray On WI10 nyitásáról? Nagy visszhangja volt a mászó hírekben ennek az útnak, mivel két egész fokozatot átlép a nehézsége.
Nos, igen. Részben igen, részben nem. Úgy értem az ok, hogy azt a fokozatot használtuk részben az, hogy arra hívjuk fel a figyelmet, hogy az emberek a jégmászó fokozatokat túlságosan szigorúan veszik. Egy jégmászás az egyik évben ötös fokozatú, a másik évben hármas a következőben meg kitudja. Állandóan változnak. Olyanok, mint a folyók. Ha sok a víz a folyóban, akkor az talán egy nehezebb folyó, de lehet hogy egy könnyebb. Szóval a jég-fokozatok sokkal inkább az egóról szólnak, mint a valóságról. Valaki azt mondja én másztam egy WI7-est és szuper laza vagyok és ettől a szponzoraim is boldogok, írnak rólam az újságokban. Szóval van ez a kanadai és brit tradíció, amit úgy neveznek, hogy ’taking a piss’ [nevetségessé tenni valamit], egyszerűen csak viccet csináltunk az egészből, és szóval WI10-es re értékeltük, mert legalább két fokozattal nehezebb volt, mint a feltételezhetően következő WI8. Van úgy, hogy az emberek WI8-ra értékelnek egy utat, pedig csak mondjuk WI5 rossz biztosítási pontokon. És szóval mi azt mondtuk, hogy jó ez hülyeség. Legyen a mi utunk WI10 [Nevet]. És egyébként tényleg nagyon-nagyon nehéz volt. Szóval, ha mászni akarod, akkor legalább M10-et kell tudnod mászni, ahhoz hogy ezt kimászd. Nos, ezek voltak részben az okai. Részben, hogy szórakozzunk, részben pedig, az hogy valóban nagyon nehéz és részben az, hogy azt gondoltuk, hogy nagyon izgalmas. És most nagyon sok ember megy oda, ez egy új formája a mászásnak és ez egy jó dolog.
Ugye nem beszélhetünk természetes biztosításról egy olyan úton, mint a Spray On?
Nos vicces lehet, de múlt évben másztam három utat párajégen természetes biztosítási pontokkal. [Black Diamond] Spectre-t és más sziklamászó felszereléseket használtam, bevertem jégmászó eszközöket a jégbe és lekötve hagytam ott őket biztosító pontokként. Igen, talán a jövőben fogjuk tudni biztosítani a párajeget természetes biztosítási pontokkal. De akárki, aki azt gondolja, hogy ez egy nittelt sportmászás, annak nagyon rossz napja lesz. Mert, jobb ha tudod: hogy kell jeget mászni, hogy kell tradicionálisan mászni. Jobb ha alaposan át tudod gondolni a dolgokat, mert ez nem sport mászás, még csak nem is nittelt mix mászás. Az egy nagyon veszélyes hely, aminek tisztelet kell adni, mert máskülönben megölhet. Ez egy nagyon agresszív hely! De gyönyörű, szóval megéri. Mostanában dolgozunk egy biztosítási eszköz prototípusán, amivel lehet, hogy tudjuk majd természetes módon biztosítani. Majd meglátjuk!
Van egy hosszú út a Kanadai Sziklás-hegységben Polar Circus a neve, 5-600 méter magas lehet, nem tudom pontosan milyen magas. 1985-ben másztam első alkalommal. 19 óránkba telt akkor. Autótól-autóig. Múlt évben kimásztuk 4 óra alatt. Nagyon meleg volt, nagyon jó idő, és kényelmes mászás. De ahogy ezt a két mászást nézem egymástól majdnem 30 évvel elválasztva: mindkettő nagyon élvezetes volt. Szép helyen, egy jó baráttal és mindkettő nagyon jó nap volt. Szóval ez nem arról szól, hogy milyen nehéz volt vagy milyen hosszú mászás, hanem hogy kimentél oda, kimentél jeget mászni, biztonságban visszajöttél és volt egy jó napod. A dolgok változnak. Csak az egónk mondja, hogy ugyanolyannak kell lennie! Haladni kell előre!
Készítették:
Valkó Géza és Szamosi Barna